Zopár faktov o opaľovaní

 

Hoci všetci máme zo slnka radosť a tešíme sa na opaľovanie (je zdrojom prirodzenej syntézy vitamínov, dokonca niekomu sa zvyšuje tvorbu serotonínu :) ), vystavovanie sa priamemu slnečnému žiareniu je nebezpečné.

UVB lúče sú počas leta silnejšie a je potrebné používať opaľovací krém s vyšším SPF faktorom. Betón, piesok, voda a tiež sneh odrážajú UV lúče a zintenzívňujú slnečné žiarenie. Deti sa vystavujú slnku v priemere trikrát viac ako dospelí.


Tým, že si chránime pokožku pred slnkom, chránime ju pred predčasným starnutím, ktoré slnko spôsobuje. 80 % celoživotného poškodenia pokožky slnkom nastáva do 18.roku života.


Pamätajte, že slnečné lúče sú najsilnejšie medzi 10:00 až 16:00 hod. Škodlivé účinky UV žiarenia sa kumulujú. Používajte denne opaľovací krém. Začervenanie alebo citlivosť pokožky v dôsledku spálenia od slnka môžu trvať až 24 hodín. Vône ako bergamot, citrón, levanduľa a biele pižmo môžu spôsobiť fotosenzitívnu reakciu. Mali by ste sa im vyhnúť počas pobytu na slnku.

Ochrana pred slnečným žiarením

Vždy myslite na nasledovné:

  • Naneste opaľovací krém aspoň 20 minút pred odchodom von, pričom dodržiavajte všetky pokyny uvedené na štítku.
  • Opaľovací krém nanášajte každú hodinu, najmä po plávaní, nadmernom potení a osušení uterákom. To, že je výrobok vodeodolný neznamená, že sa nemáte opakovane natrieť. (Rozhodne treba.)
  • Vždy používajte opaľovací krém na všetky odkryté a tiež citlivé miesta, ako sú pery, uši, nos, krk a ruky.
  • Používajte opaľovací krém aj počas zamračených dní, pretože 80 % slnečných lúčov môže preniknúť cez ľahké oblaky, hmlu a hmlu.
  • Zvláčňujte pokožku po vystavení slnku použitím vhodného mlieka, gélu po opaľovaní, aby ste pokožke doplnili vlhkosť.
  • Vyhnite sa poludňajšiemu slnku a zostaňte v tieni, tiež používajte slnečné okuliare.
  • Kojencov a malé deti nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu. 
  • Vyberte si opaľovací krém s vyšším SPF faktorom v tropických a vyšších nadmorských výškach.

 

F.A.Q.
Ako sa líšia UVA a UVB lúče? Oba typy ovplyvňujú našu pokožku, ale ultrafialové B je zodpovedné za spálenie slnkom, zatiaľ čo ultrafialové A má dlhodobé účinky, ako je rakovina kože, vrásky a starnutie.
Je opaľovanie zdravé? Na výrobu vitamínu D potrebuje telo len malé množstvo slnečného žiarenia.
Ako vzniká spálenie od slnka? Produkcia melanínu kožnými bunkami môže trvať až 18 hodín. Je to naša prirodzená ochrana pred slnkom, ktorá pri opaľovaní nestačí.
Ako fungujú opaľovacie krémy? Zložky opaľovacieho krému buď absorbujú alebo rozptyľujú a blokujú UV žiarenie. Vzorce týchto produktov poskytujú rôzne úrovne ochrany.
Odporúča sa používať opaľovací krém každý deň? Áno. Náhodné vystavenie slnku prevláda po celý rok. UV lúče sú počas leta silnejšie, ale existujú a vystavujú pokožku dlhodobým nebezpečenstvám za každého počasia.
Môže opaľovací prípravok poskytnúť úplnú ochranu pred slnkom? Neexistuje žiadny opaľovací prípravok, ktorý by ponúkal úplný opaľovací krém. Aj pri použití opaľovacieho prípravku s vyšším SPF môže dôjsť k určitému opáleniu.

Pri výbere ochranného prostriedku si všímajte výšku ochranného faktora – SPF (Sun Protection Factor), ktorý vyjadruje, o aký násobok času môže byť pokožka vystavená priamemu slnku, ak si na ňu nanesieme takýto ochranný prostriedok, bez rizika spálenia pokožky (ak napríklad u človeka svetlej pleti dochádza k začervenaniu po 10 minútach na slnku, tak opaľovací krém s faktorom SPF 15 by mal oddialiť začervenanie o 150 minút - 15x10 minút).

Výšku ochranného faktora vyberajte v závislosti od vášho fototypu, veku, času, ktorý chcete na slnku stráviť, intenzity slnečného žiarenia, miesta kde sa budete opaľovať a taktiež podľa toho, či budete na slnku prvýkrát alebo opakovane.

 

 

Kategórie ochrany pred slnečným žiarením:

nízka ochrana – ochranný faktor 6, 10,

stredná ochrana – ochranný faktor 15, 20, 25,

vysoká ochrana – ochranný faktor 30, 50,

veľmi vysoká ochrana – ochranný faktor 50+.

 

Fototyp pokožky - ľudia reagujú podľa typu pokožky na slnečné žiarenie rozdielne. Človek by mal poznať svoj typ, aby mohol správne určiť dĺžku pobytu na slnku. Na celom svete sa rozlišuje šesť typov pokožky, pričom v Európe sa vyskytujú uvedené štyri typy. 

 

fototyp

pokožka

popis

reakcia pokožky na slnečné žiarenie

dĺžka pobytu na slnku bez spálenia kože

I keltský typ

veľmi citlivá 2%

oči - obyčajne modré zriedka hnedé vlasy - ryšavé alebo blond pleť - nápadne svetlá, pehy husté prsné bradavky - veľmi svetlé

vždy sčervenie, nikdy nestmavne opálenie - žiadne, koža červená bez pigmentácie, po 1-2 dňoch sa lúpe spálenie - vždy ťažké, bolestivé sčervenanie

5 - 10 min.

II Európan so svetlejšou pleťou

citlivá 12%

oči - modré alebo zelené vlasy - svetlé pleť - trochu tmavšia než typ I, pehy riedke prsné bradavky - svetlé

obyčajne sčervenie, stmavne málo opálenie - málo, veľmi slabá pigmentácia, koža sa lúpe spálenie - vždy silné, bolestivé sčervenanie

10 - 20 min.

III Európan s tmavšou pleťou

normálna 78%

oči - šedé alebo hnedé vlasy - tmavo plavé až gaštanové pleť - svetlá až svetle hnedá, pehy žiadne prsné bradavky - tmavšie

niekedy sčervenie, tmavne dobre opálenie - priemer, priemerná pigmentácia spálenie - zriedka, mierne

20 - 30 min.

IV stredomorský typ

odolná 8%

oči - tmavé vlasy - obyčajne hnedé až čierne pleť - svetle hnedá, olivová, pehy žiadne prsné bradavky - veľmi tmavé

takmer nikdy nesčervenie, vždy pigmentačne stmavne opálenie - rýchle, hlboká pigmentácia spálenie -skoro nikdy

do 40 min.

 

Pobyt na slnku je možné predĺžiť v závislosti od použitého ochranného prostriedku nasledovne:

Dĺžka pobytu na slnku = čas v tabuľke x SPF

 

UVI

Fototyp I

Fototyp II

Fototyp III

Fototyp IV

0 - 2

60 min.

-           

-           

-

2 - 4

30 min.

40 min.

60 min.

80 min.

4 - 7

20 min.

25 min.

35 min.

45 min.

> 7

10 min.

20 min.

30 min.

40 min.

Zdroj: https://www.uvzsr.sk/docs/bkv/info_pre_spotrebitelov/UV_ziarenie_fototypy_dlzka_pobytu_na_slnku_ochrana.pdf

UV-index (UVI) - vyjadruje hustotu toku UV žiarenia a tým aj zaťaženie kože UV žiarením. Najvyššie hodnoty nadobúda na poludnie v letnom období, keď je slnko najvyššie. S nadmorskou výškou UV index rastie. Na hodnotu UVI majú vplyv: poloha slnka, oblaky, nadmorská výška, sneh a voda, ročné obdobie, zemepisná šírka (čím bližšie k rovníku tým vyššie UVI). Podľa veľkosti indexu delíme intenzitu slnečného UV žiarenia do 4 kategórií:

0 - 4 - nízka (január, február, október, november, december)

4 - 7 - mierna (marec, apríl, september)

7 - 9 - vysoká (máj, jún, júl, august)

nad 9 - extrémne vysoká (u nás sa zatiaľ nevyskytuje)

 

Piktogramy na produktoch

Vyvarujte sa nadmernému slnečnému žiareniu počas poludnia.
Chráňte sa pred slnečným žiarením, vrátane čiapky, trička a slnečných okuliarov.

Nevystavujte dojčatá a malé deti priamemu slnečnému žiareniu. 

Vyhnúňť sa priamemu UV žiareniu je najrozhodujúcejšie pre deti. Čím viac je dieťa vystavované UV žiareniu, tým vyššie je riziko vzniku rakoviny kože v neskoršom období života. Preto dojčatá a malé deti je najlepšie nevystavovať priamemu slnečnému žiareniu.

Používajte kozmetické výrobky v dostatočnom množstve

Je potrebné vedieť, že kozmetické výrobky zabezpečujú označený ochranný stupeň, len ak sú používané v dostatočnom množstve. Na ochranu celého tela priemernej dospelej osoby je potrebné aplikovať aspoň 35 gramov kozmetického výrobku. Toto množstvo je rovné približne šiestim čajovým lyžičkám. Použitie menšieho množstva nie je priamoúmerné zníženiu stupňa ochrany. To znamená, že ak spotrebiteľ aplikuje napríklad polovicu požadovaného množstva kozmetického výrobku, dochádza k zníženiu SPF viac než o polovicu.

Aplikujte kozmetické výrobky opakovane

Dôležité je aplikovať kozmetické výrobky opakovane, obzvlášť po plávaní a osušení uterákom, z dôvodu zachovania stupňa ochrany. Avšak opakovanou aplikáciou nie je možné zvyšovať stupeň ochrany označený na obale. Ak bola účinnosť ochrany kozmetického výrobku vyčerpaná, opakovaná aplikácia nezabráni nadmernému vystaveniu pokožky UV žiareniu.

Používajte správne kozmetické výrobky na ochranu pred slnečným žiarením!

Používanie kozmetických výrobkov na ochranu pred slnečným žiarením poskytuje ochranu pre vašu pokožku. Žiarenie UVB spôsobuje  spálenie pokožky pri opaľovaní, žiarenie UVA spôsobuje predčasné starnutie pokožky a narušenie imunitného systému a obidva žiarenia UVB aj UVA významným spôsobom prispievajú k riziku vzniku rakoviny kože. Ochranný faktor pred slnečným žiarením (SPF Sun Protection Factor) je označenie používané pre stupeň ochrany proti spáleniu pokožky UVB žiarením. Je dôležité vedieť, že ani kozmetický výrobok s SPF vyšším ako 50 nezabezpečí úplnú ochranu pred spálením. Ak je kozmetický výrobok aplikovaný správne a v dostatočnom množstve postačuje SPF aj strednej kategórie (15, 20 alebo 25), avšak ak je kozmetický výrobok aplikovaný v nedostatočnom množstve, potom je žiaduci SPF vyššej kategórie. Okrem UVB ochrany musí kozmetický výrobok na ochranu pred slnečným žiarením poskytovať aj UVA ochranu. Mnoho kozmetických výrobkov už dnes zabezpečuje ochranu pred UVA žiarením, avšak pre spotrebiteľa je ťažké získať túto informáciu z označenia kozmetického výrobku. Iniciatívou Európskej komisie bola dohodnutá značka (UVA piktogram), ktorou budú označené kozmetické výrobky, ktoré spĺňajú požiadavky na UVA ochranu podľa odporučenia Európskej komisie.

Zdroj: https://www.ruvzvk.sk/inform_kamp.html 

Kožu máme len jednu a preto si ju chráňme! 🌞🤩🏖

 

Krém na tvár SPF 50 - Vysoká ochrana pre vašu pleť